Svetlana Khorkina

~17 min.
~204 kalorie
Komentář

Svetlana Vasilyevna Khorkina (narozen 19. ledna 1979 v Belgorod) je ruský umělecký gymnasta. Je dvojnásobnou olympijskou vítězkou v nerovných barech, 9násobnou mistryní světa a 13násobnou mistryní Evropy.

zajímavost

Jediným důvodem, který ji přiměl soutěžit na olympijských hrách v roce 2000, byl její cíl stát se olympijskou vítězkou všech dob. Do očí bijící nespravedlnost jí však zabránila v dosažení tohoto cíle. Před svým výkonem viděla, jak někteří její soupeři padají a dělají řadu zásadních chyb. Nic si o tom nemyslela a sebevědomě šla nahoru do trezoru. Na konci svého vystoupení padla na obě kolena a odešla v slzách a nesnesitelných bolestech. Později se ukázalo, že klenba byla nastavena o pět centimetrů níže, než měla být, což způsobilo pád mnoha gymnastek, včetně Khorkiny. Ve světle objeveného skandálu byli gymnasté, kteří již klenuli, pozváni do trezoru znovu se zrušenými předchozími skóre, ale Khorkina byla v depresivním stavu mysli a odmítla. Příběh trezoru s krátkými nohami zůstal v její mysli navždy. Po olympijských hrách v roce 2000 získala Světlana další dvě medaile na olympijských hrách v Aténách a mnoho dalších titulů na Mistrovství světa a Evropy a stala se také první gymnastkou, která získala tři všestranné tituly na Mistrovství světa.